مدیریت کارکنان ( تقویت اعتماد بنفس )


تاریخ نگارش: ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
نویسنده: م.نادری
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 2802

 

اکثر افراد ، گاهاً از احساس عدم امنیت رنج می برند . انواع نگرانی های سازمانی که بر کارکنان تاثیرگذارند ، می توانند این مشکل را تشدید کنند . تقویت اعتماد بنفس از طریق تقدیر و تشکر ، ارجاع وظایف سطح بالا ، و در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل ؛ پادزهر شما برای حل این مشکل است .

کاهش احساس عدم امنیت

برخی از افراد بهتر از دیگران می توانند احساس ناامنی خود را پنهان کنند ، اما شما نباید گول بخورید . همه نیاز دارند که کسی از عملکرد خوبشان تعریف کند و به آن ها بگوید که هم به خاطر شخص خودشان و هم به دلیل عملکردشان در گذشته و حال مورد تایید و احترام هستند . تقدیر و تشکر از کارکنان شیوه ای موثر و کاملاً اقتصادی برای افزایش اعتماد به نفس آن هاست ، اما ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که شایستگی تقدیر و تشکر را دارند ، سپس با در نظر گرفتن شرایط شیوه ی مناسبی را برای این کار پیدا کنید .

ترغیب افراد به بروز توانایی ها

اغلب اوقات کمبود اعتماد بنفس ، کارکنان را از جستجوی چالش های جدید شغلی و گاه قبول آن ها باز میدارد . از طرفی افراد دارای اعتماد بنفس نیز تنها درصد ناچیزی از حداکثر ظرفیت یا توان بالقوه خود را به کار می گیرند . به کارمندان خود وظایف بیشتری ( مانند کمک کردن به کمیته های درگیر رسیدگی به مسائل مهم ) محول کنید تا توانایی های خود را باور کنند . اگر به شما پاسخ دادند که من نمیتوانم فلان کار را خوب انجام دهم ، زیر بار نروید . اغلب موارد این قبیل پاسخ ها صرفاً عذر و بهانه های ناخودآگاه برای طفره رفتن از انجام کار هستند .

از بین بردن ترس

مسائلی مانند شکست فردی در انجام کار ، عدم موفقیت سازمان یا خرید مالکیت آن توسط شرکت های دیگر ، تجدید ساختار سازمان و از بین رفتن برخی مشاغل و یا ترس از پیامدهای نامطلوب احتمالی بر اثر تغییرات سازمانی از جمله مواردی هستند که کارکنان را دچار ترس و نگرانی می کنند. این قبیل نگرانی ها همگی معقول و منطقی هستند . گرچه رفع کامل این نگرانی ها امکان پذیر نیست ، اما از طریق اطلاع رسانی کامل ، صریح و صادقانه به کارکنان و گروه های کاری می توانید تا حدی از شدت آن بکاهید . شیوه ی مدیریت مرموز که در آن از ترس به عنوان عاملی برای کنترل کارکنان استفاده میشود ، می تواند این نگرانی ها را تشدید کند . سعی کنید ترس و نگرانی را از کارکنان خود دور و اعتماد و خوش بینی و محبت را جایگزین آن ها کنید . در این صورت متوجه خواهید شد که وجود این قبیل احساسات بسیار اثر بخش تر است .

ایجاد زمینه ی مشارکت

مشارکت واقعی در انجام کار موجب افزایش اعتماد بنفس در محیط کار می شود . این امر زمانی محقق میشود که کارکنان ( چه به صورت انفرادی و چه در قالب گروه ) اطلاعات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و در نتیجه عملاً بر فعالیت های سازمان تاثیر گذار باشند ، برقراری دموکراسی ، ایجاد انگیزه و کاربردی بودن از جمله مزایای مشارکت هستند . تحقیقات نشان میدهد کارکنانی که به آن ها اجازه داده میشود تا به شیوه ی خاص خود در جهت تحقق بخشیدن اهداف سازمان مشارکت داشته باشند ، در مقایسه با کسانی که وظایف آن ها از قبل دقیقاً تعیین و به ایشان ابلاغ می شود ، از بهره وری بیشتری برخوردارند .

نکاتی که باید به خاطر بسپارید :

- اگر انجام وظیفه ای خارج از حد توانایی کارکنان است ، فوراً به کمک آن ها بروید .

- برای تقویت اعتماد بنفس در جلسات کاری به کلیه شرکت کنندگان ( به ویژه به افراد کم حرف و تودار ) فرصت اظهار نظر بدهید.

- از دادن قوت قلب بی مورد به افراد اجتناب کنید . اگر خبر خوبی ندارید ، صراحتاً به آن ها بگویید .

- اغلب اوقات ، ظاعر بیرونی افراد نشان دهنده ی احساسات درونی آن هاست . به عنوان مثال : داشتن تن گفتار تدافعی و طرز برخورد منفی یک کارمند می تواند حاکی از احساس عدم امنیت درونی او باشد .

- به کارکنان تاکید کنید که با یکدیگر همکاری داشته باشند و به راحتی و صراحت با هم ارتباط برقرار کنند .

- باز گذاشتن راه برای کارکنان و دادن زمام امور به آن ها موجب افزایش اعتماد بنفس شما و آن ها میشود .

- اجازه ندهید کارکنانتان از عدم امنیت شما با خبر شوند چرا که این حالت به سرعت به آن ها سرایت می کند .

- عدم اطمینان ، همواره موجب تضعیف روحیه می شود .

- در اسرع وقت و در کمال صداقت کارکنان را در جریان موفقیت های شرکت قرار دهید .

مقاله مرتبط در وبلاگ دهونداشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha