ویژگی های یک حسابدار موفق


تاریخ نگارش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
نویسنده: م.نادری
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 1863

حسابداری ، یک حرفه ی بسیار مهم و حساس است ، چرا که اشتباهاتی هر چند کوچک در این حوزه می تواند منجر به بروز ضررهای مالی برای شرکت و سازمان شود و به همان میزان هوش و درایت و توجه در دراز مدت باعث افزایش سود آوری و کار آمدی  یک سازمان می شود . پس یک حسابدار موفق قطعاً باید مهارت ها و تخصص هایی در این زمینه داشته باشد تا هم خود به موفقیت برسد و هم با مهارات خود بر پیشرفت سازمان بیفزاید .

در این مقاله بنده به مهمترین ویژگی های های حسابدار حرفه ای اشاره کرده ام .

مهارت های تخصصی :

تحصیل در رشته ی حسابداری و بعضاً تحصیلات بنیادین از دوره ی دبیرستان در این رشته از اولویت های حسابداری است ، به این منظور که مدت زمان زیادی از تحصیل و یادگیری یک حسابدار صرف این رشته شده و بیش تر از دیگران در این زمینه اطلاعات دارد . بعد از یادگیری اصول و مهارت های کلی رشته ی حسابداری نیاز است که یک حسابدار بر یکی از شاخه های حسابداری تمرکز کند و درآن حوزه به موفقیت برسد . انواعی از شاخه های حسابداری عبارتند از : حسابداری دولتی، حسابداری مالی و ..این تمرکز باعث می شود که تجربه ی حسابدار در همین شاخه بالاتر رود و به عنوان یک متخصص شناخته شود . افزون بر این ، یک حسابدار موفق سعی می کند روزانه بر اطلاعات خود اضافه کند ، مطالعه کردن و آگاهی از اخبار حیطه ی شغلی خود ، قوانین جاری کشور مهم و کار آمد است .

در مجموع یک حسابدار حرفه ای ، خود را با شرایط و پیشرفت های روز افزاون علم هم سو می کند .

این موارد ، نکاتی راجع به مهارت های تخصصی حسابدار خبره بود ، اما شغل حسابداری علاوه بر نیاز به دارا بودن تخصص و مهارت در حسابداری ، اخلاق و آداب کاری را هم می طلبد که در ادامه به آن ها می پردازیم .

مهارت های عمومی :

رازداری و امانت داری از صفاتی است که حسابدار موفق ، دارای آن هاست . اطلاعات حساب های بانکی ، میزان مطالبات یا بدهی ها ، سود و زیان و همه ی اطلاعات مالی شرکت و سازمان در اختیار حسابدار است ، او باید نهایت رازداری خود را به کار ببرد و از افشاگری این اطلاعات جلو گیری کند و همینطور مدارک مهمی از شرکت نزد حسابدار است ، او مستلزم است در حفظ آن ها کوشا باشد و آن ها را به امانت نزد خود نگه داری کند . مهمترین دارایی و سرمایه ی یک حسابدار حسن اعتبار اوست و با داشتن این صفات ، قطعاً حسابدار موفق و محترمی خواهد بود .

نظم و مدیریت زمان در حسابداری ، جایگاهی برجسته دارد . حسابداری میتواند موفق باشد که از نظم بالایی برخوردار باشد ، چون حسابداری یکی از پر مشغله ترین حرفه هاست.  یک حسابدار باید مدیریت زمان داشته باشد تا بتواند به موقع تحلیل ها ، حساب و کتابهای خود را انجام دهد ، بدون کوچکترین بی دقتی و بی نظمی ای .افرادی که نتوانند زمان خود را به درستی مدیریت کنند ، حسابداران موفقی نخواهند بود .

همانطور که همه ی ما میدانیم ، هر کاری هر شغل و حرفه و تخصصی نیاز به مهارت های خاصی دارد . هیچ کاری سخت نیست . ما میتوانیم با دانش درست و مطالعه ی صحیح و آگاهی از همه ی جوانب شغل مورد نظر خود را انتخاب کنیم و در آن به بالاترین سطح و موفقیت برسیم .

مقاله مرتبط در وبلاگ دهوند

آموزش آنلاین دهونداشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha