اصول مذاکره


تاریخ نگارش: ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
نویسنده: م.نادری
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 1736

قبل از اینکه تکنیک های اصول مذاکره حرفه ای را بیان کنم لازم میدانم که تعریفی کلی از معنی مذاکره حرفه ای داشته باشم .

مذاکره حرفه ای  یعنی گفتگویی سازنده برای رسیدن به یک هدف و رسیدن به منافع مشترک که هر دو طرف به منافع برد برد دست پیدا بکنند

قبل از اینکه وارد جلسه مذاکره بشویم باید کارهایی را انجام بدهیم تا آمادگی لازم را کسب کنیم در مذاکره حرفه ای آمادگی حرف اول را میزند مذاکره کننده حرفه ای میداند که باید مثل ورزشکاران و هنرمندان  حرفه ای تمرین کند و  آماده شود وگرنه در مذاکره شکست خواهد خورد  برای اینکه حرفه ای تر عمل کنید به نکات زیر دقت کنید.

شناسایی نیاز مشتری

برای فروش و  مذاکره حرفه ای قبل از وارد شدن به جلسه باید بدانید که با چه کسی و در مورد چه چیزی قرار است که صحبت بکنید باید تا جایی که امکان دارد راجع به افراد و مواردی که قرار است راجع به آن صحبت کنید اطلاعات کسب بکنید در واقع کیفیت مذاکره شما به اطلاعاتی که کسب میکنید بستگی دارد

یک مذاکره کننده حرفه ای همیشه یک دفتر و خودکار شیک به همراه خود دارد زیرا همانطور که عرض کردم کیفیت مذاکره شما به اطلاعاتی است که کسب میکنید در واقع احتمال تکرار همیشه وجود خواهد داشت اگر اطلاعات مفید داشته باشید میتوانید طبق نیاز های مشتری راه حل ارائه بدهید.

خوب گوش کنید

هنگام مذاکره اگر نتوانید خوب گوش بکنید نخواهید توانست به خوبی پاسخ بدهید . اگر میخواهید مذاکره خوبی را داشته باشید تا حد ممکن به حرف های مشتریتان گوش بدهید  وقتی به حرف های او گوش میکنید مشتری احساس خوبی پیدا خواهد کرد زیرا تمام انسان ها از اینکه کسی به حرف های او مشتاقانه گوش بدهد لذت میبرند اگر بتوانید این کار را انجام دهید مشتری در  صحبت هایش نیازهایش را برملاء خواهد ساخت و تنها کاری که باید انجام بدهید این است که نیاز های او را در دفتر مخصوص خود بنویسید.

راهکارهای مختلف بدهید

زمانی که نیاز مشتری را از اطلاعاتی که به دست آوردید شناسایی کردید باید راهکارهای مختلفی را آماده کنید تا در جلسه مذاکره بتوانید از آنها استفاده نمایید  به هیچ عنوان بدون در نظر گرفتن چندین پیشنهاد و راهکار مختلف به جلسه مذاکره نروید همچنین باید تمام راهکارها را یادداشت نمایید تا هم فراموشتان نشود و هم در جلسه مذاکره بتوانید از آن استفاده کنید .

چطوری حرف بزنیم

بعداز جمع آوری اطلاعات قبل از شروع مذاکره و شناختن نیاز ابتدایی مشتری باید از راهکارهایی که نوشته اید و قرار است ارائه بدهید به ترتیب در جلسه مذاکره استفاده کنید  مثلا قرار نیست که همه چیز را به یک باره در جلسه رو بکنید . شما باید تاکتیک داشته باشید و بدانید که از کجا قرار است شروع بکنید و چه زمانی باید مذاکره را به اتمام برسانید مذاکره مانند بازی فوتبال است که اگر میخواهید پیروز بشوید باید از قبل تمرین کنید و در زمین فوتبال تاکتیک های مختلفی را ارائه نمایید .

سوالات متداول در مذاکره

در مورد هر چیزی که مذاکره میکنید احتمالا هم برای شما و هم طرف مقابلتان سوالاتی وجود دارد که قرار شده به جلسه مذاکره بروید . قبل از اینکه به جلسه بروید سوالاتی را که احتمال میدهید  مشتری از شما بپرسد را بر روی کاغذ بنویسید و گرنه اگر نتوانید به همه سوالات مشتری جواب بدهید نتوانسته اید او را قانع بکنید و اگر ابهامات مشتری رفع نشود مذاکره شما به شکست منجر خواهد شد .

هدف نهایی در مذاکره

اگر هدفتان این باشد که شما پیروز شوید و رقیبتان بازنده شک نکیند که به هدف خود نخواهید رسید  زیرا تمام مذاکره کنندگان حرفه ای میدانند که برای رسیدن به یک نقطه نظر مشترک در مذاکره باید منافع مشترک داشته باشند و هر دو طرف در سودی که قرار است کسب کنند سهیم شوند . مذاکره ای که میکنید باید برنده برنده باشد یعنی هم شما و هم مشتریتان راضی و خوشحال باشید کسانی که  این کار را انجام نمیدهند قطعا متضرر خواهند شد.

حرفتان را ثابت کنید

اگر به پیشنهادی که میدهید مطمئنید باید بتوانید این را به اثبات برسانید . میتوانید با عکس ها و دست خط های مشتریان راضی قبلی که از شما خرید کرده اند این موضوع را ثابت نمایید . اگر بتوانید این کار را انجام بدهید میتوانید در مذاکرات خود مشتریان زیادی را جذب کنید  اگر مشتری ببیند که اول نفری نیست که از شما خرید میکند و مشتریان قبلی  از معامله با شما خوشنود بوده اند و رضایت دارند به احتمال زیاد با شما همکاری خواهد کرد .

باورتان به شما چه میگوید

حتی اگر هزاران تکنیک را هم بلد باشید ولی به خودتان ایمان نداشته باشید که میتوانید گفتگوی سازنده ای را داشته باشید اعتماد به نفستان کاهش میابد و مشتری این موضوع را حس خواهد کرد مشتری ها دوست ندارند با کسانی همکاری بکنند که فروشنده خودش به خودش ایمان ندارد  مردم به افرادی که اعتماد به نفس ندارند اعتماد نخواهند کرد .

امیدوارم این مقاله بتواند به شما کمک بکند تا مذاکرات خوبی را برای فروش محصولات و خدمات خود انجام بدهید .

پیروز و موفق باشید .

مقاله مرتبط در وبلاگ دهونداشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha