چگونه با داشتن شرایط نسبی ،پذیرش قطعی برای یک شغل داشته باشیم


تاریخ نگارش: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
نویسنده:
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 3582

مدیران استخدامی مجبورند که متنی را برای آگهی استخدامی انتخاب کنند که هم افرادی را که شرایط مناسب برای کسب این شغل را دارند برای ارسال درخواست شغلی ترغیب کند و هم افرادی را که مناسب آن شغل نیستند را از حضور در مصاحبه منصرف کند. با این حال حتما تا به حال دیده یا شنیده اید که فردی به دلیل داشتن شرایط کلی مناسب تر در رقابت کسب یک شغل ، فرد دیگری را که اکثر نیازمندی های یک شغل را در پرونده خود داشته است کنار زده و آن جایگاه را از آن خود کرده است. دلیل این امر هم این است که یک شرکت ترجیح می دهد فردی را با دو سال سابقه کاری ، اما با انرژی بسیار زیاد ، روحیه شاد ، تطبیق پذیری ، آموزش پذیری و حس همکاری استخدام کند تا فردی که پنج سال سابقه کاری دارد اما هنوز توانایی های مذاکراتی و ارتباطی پایه را بلد نیست خب پس یک جوینده کار که تمامی شرایط مورد نیاز برای یک موقعیت شغلی را در اختیار ندارد ، چه کار باید بکند؟

از خود بپرسید ، آیا من می توانم این کار را انجام دهم؟

بعضی اوقات مواردی در توضیحات یک آگهی شغلی مطرح می شوند که فقط چون «به نظر خوب می آیند» در آگهی گنجانده شده اند. مثلا «دارای مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر»! خب این عبارت کاملا نسبی است و احتمالا به سلیقه نویسنده آگهی بوده و چون احتمالا تشخیص می داده که «بد نیست این کلمه هم اضافه کنم ، دانشگاه معتبر!» آن را به کار برده. اینطور آگهی شغلی ها نباید شما را مایوس کنند. شما نباید ارزش خود را به خاطر یک عبارت که فردی تنها بنا به نظر شخصی اش نوشته پایین بیاورید حالت دیگری که شرکت ها آگهی شغلی خود را بی اعتبار می کنند ، وقتی است که آگهی خود را بر پایه «کارجوی رویایی» تنظیم می کنند. مثلا شرکتی نیاز به یک کارمند ساده برای انجام امور کامپیوتری خود دارد و در آگهی شغلی خود درخواست یک کارشناس مسلط به انجام بسیاری از امور کامپیوتری می کند که اکثر آن قابلیت ها هیچگاه در آن جایگاه مورد استفاده ندارند.

اما معمولا شرکت ها روند استخدامی خود را تا زمانی که سر و کله کارمند رویایی شان پیدا شود عقب نمی اندازند و افراد بسیاری با داشتن شرایط منطقی (همچون شما) مورد مصاحبه قرار می گیرند. پس اگر مشخصات غیرمعقول در یک آگهی شغلی مشاهده کردید ، به آن توجه نکنید و شرح وظایف آن شغل را مطالعه و تجزیه تحلیل کنید ، اگر توانایی انجام آن کار را در خود می بینید ، درنگ نکنید و برای شرکت در مصاحبه با آنها تماس بگیریدگاهی می توان یک فرصت شغلی را همانند یک فرصت ازدواج نظاره کرد! افراد دوست دارند با یک مرد یا زن رویایی ازدواج کنند که تمام مشخصات مورد نظرشان را داشته باشد ، اما معمولا فردی که به عنوان همسر خود انتخاب می کنند خیلی اوقات حتی به مشخصات رویایی آنها نزدیک هم نیست. با این حال زندگی مشترک آنها بسیار موفق و با افق روشن می باشد

از واژگان جادویی استفاده کنید.

با به کار بردن این عبارت ، واژه های بعد از «اما»ی شما دیگر اثری ندارند در مراحل درخواست برای یک شغل ، یکی از حیاتی ترین موضوعات ، ارتباط دادن بین نقاط قابل اتکای توانایی های شما و نیازهای حیاتی شغل مورد درخواست استشما باید مهارت های قابل جایگزینی خود را بشناسید و در زمان مناسب ، آن را در موقیعت مناسب به کار بندیدهمچنین مراقب باشید که توانایی های بی ارتباط خود را در معرفی خود دخیل نکنید.

به عنوان مثال توانایی بچه داری خود را دلیلی برای قابلیت معاون اجرایی شدن ندانید. اینکه شما قبلا با کمک به یکی از دوستان تان به او در مدیریت بعد از ظهر هایش یاری رسان او بوده اید ، دلیل محکمی برای توانایی معاون اجرایی شدن شما نیست! روی این موضوع تمرکز کنید که درس هایی که از تجربه های قبلی خود کسب کرده اید چگونه و در چه موقعیت هایی از شغل جدیدی که درخواست داده اید مورد استفاده دارد. روی توانایی هایی که دارید صحه بگذارید ، نه روی تجربیاتی که نداریداگر شما به یک شغل علاقه مند هستید و در خود این توانایی را می بینید که بتوانید در آن موفق باشید ، پس با بزرگ کردن مدرک یا تجربه ای که ندارید ، خود را از آن شغل محروم نکنید.

قدم در راه درخواست برای آن شغل بگذارید ، خود را دست کم نگیرید و بزرگنمایی هم نکنید. سپس منتظر بمانید و نتیجه را مشاهده کنید. ممکن است که در یک یا چند مصاحبه ای که شرکت می کنید پذیرفته نشوید ، اما این تا زمانی که در آن شرکت نکنید مشخص نمی شود. شاید شما بهترین فرد برای آن جایگاه باشید.

مقاله مرتبط در وبلاگ دهونداشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha