اعتماد به نفس


تاریخ نگارش: ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
نویسنده: م. نادری
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 1926

اعتماد بنفس یعنی داشتن حس خوب و مثبت نسبت به خود ، توانایی ها و مهارت های خود . این جمله تعریفی از اعتماد بنفس است .  افراد دارای اعتماد بنفس اغلب روحیه ای شاد و سرزنده دارند ، آن ها به خودشان یقین دارند و می دانند در هر کاری که قدم بگذارند موفق میشوند البته با سعی و تلاش و کوششان . همه ی افراد موفق دارای اعتماد بنفس خوب و سازنده هستند . پس داشتن اعتماد بنفس لازمه ی موفق بودن در درس ، کسب و کار و همه ی مراحل زندگیست. برای افزایش اعتماد بنفس مانند هر مهارت دیگر باید تمرین کنیم و راه رسیدن را فرا گیریم  در این مقاله من چند روش موثر را برای شما به اشتراک گذاشته ام .

خود شناسی 

زمینه ی اعتماد بنفس داشتن ، خود شناسی است . خود شناسی همانطور که از نامش پیداست ، یعنی شناخت و درک درستی از خود داشتن . طبیعی است که برای این که احساس خوبی نسبت به خود و توانایی هایمان داشته باشیم ( اعتماد بنفس ) باید در ابتدا خودمان را بشناسیم . برای خود شناسی تلاش کنید ، سعی کنید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید ، علایق و سلایق خود را مشخص کنید ، ببنید مهارت ها و استعدادهایتان در چه زمینه ای است ؟ چه چیزی را دوست دارید ؟ از چه چیز حس خوبی نمی گیرید و ...

وقتی توانستید به شناخت خود برسید ، روی نقاط قوت خود کار کنید . این موضوع احساس فوق العاده خوبی را به شما منتقل می کند و روز به روز به خوب و بهتر شدن شما کمک می کند و به اعتماد بنفستان می افزاید .

 

 

زبان بدن

علم زبان بدن را بیاموزید . با استفاده از این علم می توانید اعتماد بنفس را در خود پرورش دهید . افراد با اعتماد بنفس همواره صاف می ایستند و می نشینند ، و قوز نمی کنند !!! سرشان را بالا می گیرند و در حین صحبت با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار می کنند . این اصول زبان بدن را به کار بگیرید وقتی ظاهرتان نشان از اعتماد بنفس داشتن شما را داشته باشد ، نا خودآگاه روی شما تاثیر می گذارد و به این باور میرسید که می توانید . علاوه بر این ، دیدگاه دیگران راجع به شما تغییر می کند و این موضوع به شما انگیزه می دهد.

برنامه ریزی

همواره برای خود برنامه ریزی داشته باشید . کوتاه مدت و بلند مدت .زمانی که برای ساعات ، روزها و هفته های خود برنامه ریزی می کنید ، حس اعتماد بنفس در شما تقویت میشود . اهداف خود را مشخص کنید ، وقتی برای خود معلوم کرده باشید که مثلاً چه رشته ی تحصیلی را دوست دارید و می خواهید در آن ادامه تحصیل بدهید یا چه شغلی را می پسندید ، می توانید در راستای این اهداف واضح و روشنتان تلاش کنید و هر چه که لازم است بیاموزید . در واقع خود را آماده ی رسیدن به آن هدف و جایگاه می کنید.

کلام و فکر مثبت داشته باشید

تمرین کنید برای مثبت بودن. از صحبت و کلامتان شروع کنید . لغات دارای انرژی منفی و بد را از حرف های خود حذف کنید . زمانی که کلامتان پر از انرژی و کلمات مثبت باشد تاثیر بسزایی بر روی ذهن شما می گذارد و همانطور که همه ی ما میدانیم ، در زندگی ما هر آن چه اتفاق می افتد حاصل پردازش ذهن و افکار ماست . پس خوب و مثبت فکر کنید و حرف بزنید . با افراد مثبت نگر معاشرت کنید تا حس بهتری داشته باشید . همواره شکر گذار باشید . هر روز و شب زمانی را به شکر گذاری اختصاص دهید . هر صبح به محض بیدار شدن ، شکر گذاری می تواند احساسات مثبت را به وجود شما سرازیر کند ..شب ها پیش از خوابیدن هم اتفاقات خوب روز خود را مرور کنید و بابت آن ها خدا را شکر بگویید . اجازه دهید با این تمارین ذهن شما مثبت اندیشی را بیاموزد و به نکات مثبت تمرکز کند تا باعث شود احساس شما نسبت به خود و انرژی خود بهتر و بهتر شود .

خودتان را با دیگری مقایسه نکنید

همه ی انسان ها با هم فرق می کنند . وقتی خود را با دیگری که فکر می کنید از شما برتر است ، مقایسه می کنید ، چون فقط ظاهر آن شخص و موقعیتش را می بینید ، احساس خوب نسبت به خودتان کاهش پیدا می کند و در پی آن اعتماد بنفستان تضعیف میشود . هر انسانی ویژگی های منحصر به فردی دارد . همه مثل هم نیستند . پس در مقایسه با دیگران خود را سرزنش نکنید و با خود گفتگوی منفی نداشته باشید . به جای تمام این ها بر روی نقاط قوت و مهارت های خود تلاش و تمرکز کنید .

نکته ی آخر این که خودتان را عمیقاً دوست داشته باشید .شما یک فرد خاص هستید با شخصیتی پر از ویژگی های خاص ! فقط کافی ست خود را باور داشته باشید ..

مقاله مرتبط در وبلاگ دهونداشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha