مدیریت زمان


تاریخ نگارش: ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
نویسنده: م.نادری
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 1576

در دنیای پر مشغله ی امروز ، زمان مهمترین دارایی هر انسان هدفمند است . آیا برای شما هم اتفاق افتاده که در پایان روز گله مند باشید از اینکه وقت کافی برای به اتمام رساندن فعالیت هایتان نداشتید ؟ به این فکر کنید که کاش زمان بیشتری داشتید تا به همه ی کارهایتان سر و سامان بدهید ؟ اگر پاسخ شما مثبت است ، پیشنهاد میکنم این مقاله را حتماً بخوانید .

مدیریت زمان یا time management  مجموعه ای از مهارت هاست که به ما کمک می کند کنترل زمان و زندگی خود را در دست بگیریم و به معنای برنامه ریزی زمانی است . این مهارت نقش کلیدی در موفقیت دارد و به کار بردن این مهارت میتواند مزایای بسیاری برای ما به همراه داشته باشد که از مهم ترین آن ها اهداف خود را در کمال آرامش و بدون استرس به پایان رساندن است. برای مدیریت زمان و وقت خود نیاز است که چند روش را به کار ببریم . مهمترین روش ها را با خواندن این مقاله فرا میگیرید.

لیست کارهای خود را بنویسید

اهداف خود را بروی کاغذ بیاورید. هر آنچه در ذهنتان است بنویسید و برنامه ی خود را در دسترس دید خود قرار دهید تا در ذهنتان ثبات بگیرد و ذهن شما،شما را به سمت انجام آن کار هدایت کند. هر روز لیستی از کارهای انجام دادنی خود تهیه کنید . میتوانید اهداف بلند مدت خود را هم جداگانه بنویسید و برای آن برنامه ریزی کنید. این کار کمک شایانی به انجام کارها خواهد کرد .

ابتدا کارهای مهمتر را در اولویت قرار دهید

این یک قانون طلایی در مدیریت زمان است . سعی کنید کارهای بسیار مهم خود را که باید حتماً و زودتر انجام شوند را تعیین کرده و برای اهداف خود اولویت تعیین کنید . این روش پیروی از تکنیک تمرکز فرانکلین کاوی است که بر اصل اولویت بندی استوار است . وقتی این اصل را رعایت می کنیم ، ابتدا به انجام کارهای بسیار مهم می پردازیم ، به اتمام رساندن آن ها باری را از روی دوشمان بر میدارد  و باعث میشود برای انجام کارهای بعدی اشتیاق بیشتری پیدا کنیم . در واقع خیالمان راحت میشود چون کارهای اولویت دار خود را به پایان رساندیم.

توانایی نه گفتن داشته باشید

نه گفتن یک موضوع بسیار مهم است . برای همه ی ما اتفاق افتاده که گاهی یک دوست ، همکار و .. از ما درخواست انجام کاری دارد و ما با اینکه وقتی برای انجام آن کار نداریم از سر ناچاری و ناتوانی در نه گفتن قبول میکنیم و این دزد زمان است ..

توانایی نه گفتن را بیاموزید . وقتی کارهای مهمتری برای انجام دادن داریم ، وقتی با نه نگفتن از برنامه ریزی خود عقب می مانیم ، چرا نه نگوییم ؟! حتما در مقالات بعدی در رابطه با این موضوع صحبت خواهم کرد.

بر روی کار خود تمرکز کنید

وقتی در حال انجام دادن کار مورد نظر خود هستید ، تمام تمرکز خود را معطوف به آن کنید . مکانی آرام و خلوت را برای انجام کارهای خود برگزینید . تلفن همراه خود را در حالت بی صدا قرار دهید ، تلویزیون و گوشی تلفن را خاموش کنید ، هر وسیله ی دیگری را که باعث پرت شدن حواستان میشود از جلوی چشم خود دور سازید . کارهای خود را باید در نهایت دقت و سرعت انجام دهید تا در پایان هم از نتیجه ی کار دقیق خود لذت ببرید . پس تمام هوش و حواس خود را معطوف به کارتان کنید.

مابین کارها استراحت کنید

شما نباید تمام توان خود را به کار ببرید و بی وقفه کار مورد نظر را انجام دهید تا به پایان برسد . اگر بی وقفه و بدون استراحت کار کنید ، ممکن است یک کار را به نحو احسنت انجام دهید اما انرژی شما برای دیگر برنامه هایتان به تحلیل میرود ، پس اعتدال را رعایت کنید . برای خود زمان در نظر بگیرید . مثلا در حال درس خواندن هستید ، با خود قرار بگذارید که هر یک ساعت استراحت کنید . با این کار مغز و فکر و بدن شما به روز رسانی میشود و می توانید کار خود را مجدد با انرژی از سر بگیرید بدون اینکه احساس خستگی داشته باشید .

به سلامت خود اهمیت بدهید

همانطور که همه ی ما شنیده ایم عقل سالم در بدن سالم است . تحقیقات نشان داده بین سالم زندگی کردن و بازدهی کارها رابطه ی مستقیم وجود دارید. پس به سلامت خود اهمیت بدهید تا بتوانید از پس انجام همه ی کارهای خود برآیید . در برنامه ی روزانه ی خود ورزش را بگنجانید . هر روز ، ترجیحاً صبح ورزش کنید . ورزش شما را سرحال و با نشاط خواهد کرد . خوب بخوابید ، هیچ وقت برای انجام کارهایتان ، خواب خود را کمتر از هفت ساعت نکنید . بدن حتماً به خواب کافی نیازمند است تا بتواند انرژی روزانه ی شما را تامین کند . رژیم غذایی سالمی داشته باشید . با ورزش ، خواب کافی و رژیم سالم انرژی شما برای انجام کارها و رسیدن به اهدافتان شما را یاری خواهد کرد.

با به کارگیری این روش ها قطعا میتوانید به همه ی برنامه های خود برسید . پس برنامه ریزی داشته باشید و با اراده ای قوی به سمت اهداف خود گام بردارید .

مقاله مرتبط در وبلاگ دهونداشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha