ضرورت داشتن مهارت شغلی


تاریخ نگارش: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
نویسنده: ش. بابایی
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 1791

داشتن مهارت براي كارآفريني ضروري است اما براي انجام كسب و كار و تداوم آن آيا فقط داشتن مهارت كافي است و يا اين كه اين مهم نياز به ابزارهايي ديگر هم دارد؟

به گزارش ایرنا، موارد بسياري مشاهده شده است كه افراد به رغم داشتن مهارت به دليل ساختارهاي سخت و دست و پاگير اداري نمي توانند كسب و كار جديدي را راه اندازي كنند.چه بسا افرادي با داشتن مهارت لازم به دليل همين قوانين سخت و دست و پاگير نتوانسته اند فعاليت اقتصادي خود را تحقق بخشند

در کشورهای پیشرفته  و اروپا هم به دست آوردن شغل مستلزم داشتن مهارت است و فرد برای شاغل شدن باید گواهینامه مهارت هم داشته باشد و افراد فاقد مهارت ،شغلی به دست نمی آورند. بارها پیشنهاد شده که افراد آموزش های فنی و مهارتی را فرا بگیرند که متاسفانه استقبال نمی کنند هم چنین در کاریابی های سطح شهر نیز افرادی که دارای یکی از مهارت های فنی باشند در اولویت به کار گیری هستند.

متاسفانه استقبالی که باید از فراگیری آموزش های فنی توسط افراد جویای کار صورت نمی گیرد و بیشتر دنبال پشت میز نشینی هستند که مستلزم فرهنگسازی از سوی دستگاه های موثر و رسانه ها در این زمینه است.

آموزش شغلي و ارتقا مهارت سرمايه گذاري پايدار است

زندگي شغلي افراد بايد مولد و همراه با توسعه مستمر مهارت ها باشد تا قادر شوند با سرعت تغيير هماهنگ شوند و به آساني از يك شغل به شغل ديگر حركت كنند. دولت‌ها ،‌ كارفرماها و افراد بايد به آموزش شغلي و ارتقا مهارت، به عنوان سرمايه گذاري پايدار براي آينده نگاه كنند نه هزينه هايي كه بايد به حداقل برسد . داشتن مهارت براي موفقيت اقتصادي و اجتماعي افراد ضروري است. كارفرمايان بايد كاركنانشان را ترغيب نمايند كه مهارت هاي بيشتري كسب كنند. محيط هاي كاري بايد افراد را تشويق كند تا از پتانسيل شان در توسعه خود و كارشان استفاده كنند. توسعه مهارت ها براي كارفرمايان (افزايش بهره وري ،‌ بهبود عملكرد ،‌افزايش سود آوري ) ، جامعه(ارتقا سلامتي ،‌افزايش مشاركت ،‌افزايش تحرك و انسجام اجتماعي) ، افراد (تسهيل در ورود به شغل ، پايداري شغل ،‌ توانايي حركت ميان شغل ها ، ‌افزايش نرخ موفقيت شروع به‌كار  ، ‌افزايش سطح دستمزد ، ‌افزايش ميزان رضايت و كيفيت بالاي شغل) و اقتصاد(افرايش بهره وري و رقابت پذيري،‌افزايش اشتغال و كارآفريني و كاهش ركود اقتصادي)  را در بر خواهد داشت. ارتقا مهارت به افراد در ورود به شغل ، ماندن و حفظ شغل و خروج از بازار كار و رفتن به سمت مشاغل بهتر كمك مي كند .

كارفرمايان نه فقط به دانش حرفه اي و آكادميك افراد بلكه به مهارت هاي ديگري كه بتواند به سازمان آنها ارزش افزوده كند اهميت قايل مي شوند. بعلاوه افراد جوان اغلب شكايت مي كنند كه وقتي به كار دست پيدا مي كنند احساس مي كنند براي دنياي كار آماده نيستند. اين مشكل تا اندازه اي به‌خاطر فقدان مجموعه اي از مهارت ها مانند توانايي سريع كار كردن ، تحليل و سازماندهي اطلاعات پيچيده ، قبول مسئوليت ،‌ مديريت بحران ، ‌ريسك پذيري و تصميم گيري مي باشد.

اموزش انلاین دهوند تنها با یک کلیکاشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha