اثر هاله ای چیست ؟


تاریخ نگارش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
نویسنده: م.نادری
دسته بندی: مطالب آموزشی
بازدید: 2335

 

پدیده ی عجیب روانشناسی که میتواند شما را تبدیل به یک ابرقهرمان کند.

دکتر اِدوارد تورندایک؛ برای اولین بار اثر هاله ای را چنین تعریف کرد:

احساسی که در دیگران ایجاد میکنید، دقیقا بر روی قضاوتشان از قابلیت های شما تاثیر میگذارد.

در ساده ترین بیان، اثر هاله ای، عبارت است از یک برداشت ذهنی جزیی از یک پدیده که برداشت ذهن از کل آن پدیده را تحت تاثیر قرار می دهد. حال این پدیده می تواند یک انسان، یک برند، یک رفتار اجتماعی و … باشد. شاید ذکر یک مثال ساده، بتواند در جا افتادن مطلب یاری گر باشد. به عنوان مثال، اگر در ارتباطات انسانی، برای مرتبه ای دروغی از دوستی بشنوید و این دروغ گویی برایتان عیان شده و اثبات شود، بر اساس اثر هاله ای که حول موضوع دروغ گویی در خصوص آن شخص در ذهن شما شکل خواهد گرفت، شما آن فرد را به کل، انسانی دروغ گو تصور کرده و پس از آن در اعتماد کردن به وی دچار تزلزل خواهید شد. اثر هاله ای ممکن است در حالی در ذهن شما در خصوص آن فرد شکل می گیرد که دروغ گویی وی به شما، نه به عنوان یک رفتار دائمی بلکه تنها یک خطای موردی بوده باشد. حال می توانید اثر هاله ای را برای موضوعات مثبت نیز تعمیم دهید. ممکن است فردی که شما وی را به عنوان انسانی با ادب می شناسید، توانسته است تنها با کمک اثر هاله ای به چنین جایگاهی در ذهن شما دست یابد! اکنون که از اثر هاله ای شناخت پیدا کردیم، پذیرش این نکته که بخش بزرگی از برداشتهای ما از انسانها، برندها، موضوعات و پدیده های مختلف و … تحت تاثیر همین اثر قراردارد، پذیرفتنی خواهد بود. این نکته نیز در همین جا شایان ذکر است که انسانهایی که توانسته اند اثر هاله ای را در ذهن خود به کنار رانده و در جستجوی حقایق در خصوص دیگران برآیند، به اندازه ای قدرتمند هستند که می توانند در مقابل یک پدیده ذاتی و درونی در ذهن خود مقاومت نمایند.

شرکت های برتر دنیا؛ به خوبی از این اثر برای حفظ ارزش برند خود استفاده میکنند. طوری که معمولا اجازه نمیدهند به هر قیمتی شده نام برندشان (تاثیری که نام برند بر ذهن مشتری میگذارد) خدشه دار شود. آنها درک کرده اند که خدماتی که به مشتری عرضه میکنند، تاثیر مستقیمی بر قضاوت آنها از کیفیت کار شما میگذارد

اگرمیخواهید از اثر هاله ای، به بهترین شکل استفاده کنید؛ باید از 4 قدم زیر پیروی کنید :

خوش و بشِ گرم و صمیمانه : یکی از مهم ترین نکات در استفاده از اثر هاله ای، تاثیر ابتدای دیدارتان با مردم است. شما باید در لحظات ابتدایی دیدارتان احساس خوبی در طرف مقابلتان ایجاد کنید؛ همین و بس. نباید حتی کوچکترین احساس بدی در او بوجود آورید. دلیل اینکه معمولا توصیه میشود در برخورد اول از مخاطبتان تعریف کنید مثلا “چه لباس قشنگی پوشیدید…” ،”چقدر این رنگ به شما می آید…” ، “چقدر این مدل مو با صورتتان سازگار است …

یک گفتگوی کوچک شروع کنید : حتی اگر با یک غریبه آشنا شدید؛ نیاز نیست زندگی نامه طرف مقابلتان را بدانید تا با او صحبت کنید؛ کافیست یک صحبت کوتاه و ابتدایی با طرف مقابلتان داشته باشید تا حس اعتمادی نسبت به شما ایجاد شود.
نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که نباید وارد بحث هایی شوید که نظر طرف مقابلتان اهمیت زیادی داشته باشد. برای مثال دیدگاه سیاسی، مذهبی، خانوادگی و … مناسب گفتگوی کوتاه و ساده نیستند. سعی کنید از ابتدایی ترین موضوعات مانند آب و هوا و … استفاده کنید.

هر زمانی در توان تان بود، کمک کنید : هر زمانی که توانستید، سعی کنید به دیگران کمک کنید. کمک کردن به طرز عجیبی تاثیر فوق العاده مثبتی هم بر روی دیدگاه طرف مقابل، هم بر روحیه شما خواهد داشت.برای مثال از قدرت کمک کردن، کافیست یک روز که حوصله زیادی ندارید، به یک نفر کمک کنید تا شاهد انرژی شگفت انگیز دریافتی به زندگیتان شوید.

جمله اختتامیه داشته باشید : همیشه یک جمله اختتامیه در گفتگوهایتان داشته باشید، تا زمانی که صحبت تان خواستید با طرف مقابل تمام کنید استفاده کنید مانند “از آشنایی با شما خوشحال شدم…، به امید موفقیت…و هر جمله دیگری که خودتان دوست دارید.
یک جمله پایانی، کمک میکند تاثیر شما پرقدرت باقی بماند و با یک مکالمه طولانی باعث اضطراب از دیر شدن کارها در طرف مقابل نشود.

اثر هاله ای، نیاز به تمرین دارد. در ساده ترین صورت اگرمیخواهید از اثر هاله ای استفاده کنید، فقط باید همیشه کاری کنید دیگران احساس خوبی از شما و نسبت به شما دریافت کنند. با اینکار تبدیل به یک فرد دوست داشتنی، و صد البته با قابلیت های شگفت انگیز نزد دیگران خواهید بود. استفاده از تکنیک اثر هاله ای  تاثیر بسزایی در موفق شدن در مصاحبه های شغلی دارد .

مقاله مرتبط در وبلاگ دهونداشتراک‌گذاری

نظرات

درج نظر جدید

captcha